Događaji:


 

MLIJEKO

 

 

Proizvodi od mlijeka se obicno koriste uz tradicionalna jela:kačamak,cicvaru...

Kvalitet mlijeka u Crnoj Gori je izuzetan , na planinskim pašnjacima sjevera i plodnim ravnima Zete i Bjelopavlića , krave , ovce i koze dobijaju veoma kvalitetnu ispašu.

Mlijeko koje se vari-varenika izuzetno je bogato mliječnom masti i proteinima.

 

Grušavina

Pitki specijalitet od ovčijeg mlijeka.Pravi se u kasni ljetnjim i ranim jesenjim mjesecima jer je ispaša tokom tih mjeseci bogatija i mlijeko se lakše gruša,tj,zgušnjava.Mlijeko se vari,miješa i blago soli tokom kuvanja.Rezultat je ukusan i slaniji proizvod sa više masnoće.Pretežno se jede sa kačamakom.

Sir

Crna Gora ima najstariju tradiciju pravljenja sira na ovim prostorima.U svakom delu Crne Gore će te naići na specifično pripremljen sir:nešto južnije-izvrstan i zdrav koziji sir,preporučljiv za dobar rad raspiratornih organa.U okolini Cetinja na Njegušima poznati njeguški sir kao izvrstan pratilac pršuta,on se nakon sirenja čuva na hladovitom ali prozračnom mjestu i do 3 mijeseca.Suv i bogat mliječnim mastima,jednostavno izvrstan.

 

Sir koji se proizvodi na sjeveru možda je i najkvalitetniji,posebno ako se sprema od mješavine kravljeg i ovčijeg mlijeka.posebnu draž i aromu crnogorski sir dobija od kace,drvene posude u koju se odlaže mladi sir na koji se stavlja poklopac i kamen kako bi se zgusnuo.Žetica-sir koji je dobija od nevarenog mlijeka je tzv,najmlađi sir koji još nije postao dovoljno tvrd da bi se kupuo u kacu.Riječ je o hranljivom produktu koji lekari preporučuju za regeneraciju jetre.Urda-je nešto siromašniji sir po pitanju proteina ali je izvrstan dijetetski proizvod.

 

Kvalitet i iskustvo učinili su sir najomiljenijim crnogorskim jelom-nezaobilaznim dijelom svakog obroka.


Kajmak

Zaštitini znak ne samo crnogorske već i bliskoistočnih kuhinja. Izuzetno ukusan i bogat mliječni proizvod koji se u Crnoj Gori naziva i ‘skorup’..

Način njegovog spremanja vijekovima je isti – nakon što se sa ključalog mlijeka skine kajmak, isti se odlaže u drvene kace gdje se tokom vremena formira kremasta masa sa bogatim i pomalo kiselkastim ukusom, u zavisnosti od dužine stajanja.

Posebno ukusan, ali i skuplji i rjeđi je onaj koji se čuva u mješini (napravljenoj od životinjske kože ili iznutrice).

Jede se kao dio hladne zakuske – meze, a nerijetko ćete ga naći i u restoranima brze hrane gdje se jede sa lepinjom.

 

Ukupno 142   Danas   6   Juče   136     
Sva prava zadržana - Agencija Autentik