Događaji:


 

 

RECEPTI

 


Pile u jagnjetini:

 

Tradicionalna kuhinja pamti i jedan veoma interesantan recept za spremanje piletine:pile se posoli i stavi u jagnje ili jare koje treba da se peče na ražnju.Kada se jagnje ispeče,piletina je ne samo odlično pečena nego i izuzetno ukusna.Ponekad se prije jela prelije medom.

****************************

Meso kuvano u buragu:

 

Uzme se burag(želudac)od svinje ili neke druge životinje i dobro se opere iznutra.U njega se stavi meso i doda voda.Dobro se zaveže i prekrije pepelom ili žarom ili objesi iznad ognjišta i kuva na toploti.

*****************************

Sušenje ribe na suncu:

 

Prije sušenja riba se očisti i otvori kao knjiga.Fiksira se daščicama kako bi što više površine bilo izloženo suncu.Svako jutro se umače u morskui vodu,a kada se sušenje dovrši.nadimi se iznad ognjišta i spremi u papirnatu vrećicu.Jede se u zimskim mjesecima kuvana sa bijelim zeljem.

****************************

Šumski sokovi:

 

Ako se sastruže unutrašnja strana mlade bukve(bukov kajmak),breze,cera ili graba nailazi se na prirodni sok koji odlicno gasi žeđ.

****************************

Kačamak:

 

Kašasto,jako jelo koje se sprema od pšeničnog,heljdovog,ječmenog ili kukuruznog brasna i služi se sa sirom i kiselim mlijekom.Smočanim kačamakom se naziva onajkome se dodaje sir odnosno kajmak i koji se dugo mijesa specijalnom drvenom kasikom.Nalazi se u ponudi svakog nacionalnog restorana.Kačamak od krompira je možda i najzanimljivija varijanta ovog jela

*****************************

Smočani kačamak:

 

Staviti 1kg oljuštenog krompira da se kuva i posoliti po ukusu.Kada je krompir gotovo kuvan,ne cijedeći vodu dodati 3-4 pregršti kukuruznog ili pšeničnog brašna i ostaviti da se kuva.Brašno se tucnjem ili kacamašem probije na sredini i ostavi se da krčka od 30-40 minuta.Kada se skuva,odlije se višak tečnosti,kotao se skida sa vatre i kacamašem se počinje tucati i miješati uz povremeno vraćanje na ognjište,sve dok se sav krompir ne pretvori u tijesto bez ijedne grudvice.Tada se u vruć kačamak sipaju popsebnom sudu rastopljene 3-4 kašike skorupa i grudva izdrobljenog sira,u tolikoj mjeri da se kroz čitav kačamak vidno primjećuje.Kada se to izmiješa kačamak se može jesti.Odlično ide uz kiselo mlijeko

*****************************

Cicvara:

 

Uz ovo jelo obično se služi i bijeli kuvani krompir i kisjelo mlijeko.Mladi kravlji sir ili kajmak se miješaju sa brašnom dok se ne oslobodi mast.Riječ je o jelu visoke energetske vrijednosti,prijatnog ukusa-bukvalno se topi u ustima.

*********************************

Popara:

 

Mijesanjem komada hleba sa mlijekom,uljem i sirom dobija se interesantno i jeftino jelo duboko ukorijenjeno u crnogorsku ishranu.

**********************************

Kuvani krompir:

 

Lagan i omiljen obrok,koji prate kiseli kupus ili sir.Sprema se jednostavno-polucasovnim kuvanjem krtole tj.krompira.

**********************************

Čorbe:

 

Čorbe se u Crnoj Gori spremaju uglavnom uz rezance,krompir ili povrće.Posebno je zanimljiva čorba od koprive,a gotovo da nijedna ne izostavlja kuvano svježe meso,te su izuzetno hranljive i bogate.

**********************************

Raštan:

 

Jako ukusno jelo od lokalnog povrća iz porodice kupusa,kuva se uz bijeli krompir i dosta začina.

**********************************

Japraci:

 

Izuzetno bogato i hranljivo jelo.U kilogram raštana o pola kilograma juneceg mesa dodaju se pirinac,biber,pa cak i suvo meso.Kuvanjem se oslobađa masnoća,a jelo dobija na ukusu.

***********************************

Sarma,punjene paprike,đuveč,pilav:

 

Samo su neka jela koja,pored crnogorskog,karakterisu i prostor ostalih balkanskih zemalja.Svako od ovih jela nosi mali,ali značajni dio i Crne Gore u sebi.

***********************************

Kobasica:

 

Priprema se sušenjem,najčešće na Njegušima,posebnom tehnikom.Izuzetno je ukusna i jaka.

***********************************

Pršuta:

 

Najpoznatiji pršut,njeguški,prednjaci kvalitetom i u odnosu na italijanske proizvođače.Riječ je o mesu o kome se danonocno vodi računa,dok se suši isključivo na bukovom drvetu i po više mjeseci.Uz njega se služi domaća,najčešće lozova rakija i njeguški suvi sir.


*******************************

Balšića tava:

 

Teleće meso bez kostiju 1kg,šargarepa 100gr,crni luk 100gr,peršun 1/2 veze,1 list lorbera,soli po ukusu,jaja 3 kom,mileram ili pavlaka 200gr,5dl mlijeka . Meso isjeći na porcije(2kom u porciji od 100gr),kuvati sa korjenastim povrćem,posoliti po ukusu i nakon kuvanja procijediti.Zatim ga složiti u tavu(tepsiju)namazanu puterom i staviti da se zapece 8 do 9 minuta.U međuvremenu napraviti preliv od jaja,mlijeka i pavlake,pa preliti meso da se skoro prekrije prelivom.Zapeci još 5 minuta da dobije rumenu boju,izvaditi iz pećnice,servirati u činije i dekorisati peršunom.

********************************

Bamije na ulcinjski način:

 

Teleće meso 140-160gr za jednu porciju.Izabrati meso od buta ili plećke i sijeći na manje kocke.Očišćeni crni luk isjeći na sitno i dinstati s mesom.Soli dodati po ukusu,bibera i malo aleve paprike.Naliti vodom i staviti da se lagano krčka;dodati malo paradajza na kocke i dosta isjeckanog peršuna.Krčkati oko 30 minuta.U međuvremenu pripremiti bamije.Očistiti ih,oprati,lagano prodinstati,propeći sa crnim lukom uz dodatak začina.Kada su bamije skoro mekane skinuti ih sa vatre.Meso nasložiti u keramičku posudu sa bamijama i peći još 5 minuta na 200stepeni.Servirati toplo.

******************************

Brodet nad brodetima:

 

Jedan od najukusnijih brodeta je bokeljski iako se suprotno pravilima sprema samo od jedne vrste ribe:od gavica,sarduna ili slične,sitne plave ribe.Nastao je u Muu,ribarskom selu u Boki.

Bokeljski brodet:1-1,5kg sarduna ili gavica očišćenih,0,5-1kg crnog luka,riblja supa,maslinovo ulje,bijelo vino,celer,peršun,bijeli luk,so,biber,vegeta . Crni luk isjeći na listove i staviti ga u malo zagrijanu šerpu u kojoj ima 1dl maslinovog ulja.Staviti celer,peršun,vegetu,crveni papar i bijeli luk.Na to poređati ribu.Preko ribe staviti ostatak crnog luka,celera i ostalog.Zaliti bijelim vinom ili ribljom supom,dodati još ulja,da tečnos bude skoro do vrha.Na jačoj vatri pustiti da proključa,a onda na tihoj vatri kuvati minimum 2 sata.Što duže to bolje.

 

******************************

Imam bajeldi:

 

Jelo se sprema tako što se obareni patlidžan isiječe po dužini na nekoliko komada i poređa u pleh.Odvojeno se izdinsta crni i bijeli luk,doda se paradajz,začini i sirće.Patlidžani se preliju dobijenom smesom i zapeku.

******************************

Jagnjetina u mlijeku:

 

1,5kg jagnjećeg mesa od plećke ili bubrežnjaka,1,5litara mlijeka,3 mrkve,2 lovorova lista,5-6 zrna bibera,1kg krompira,peršun,so. Meso oprati,staviti u lonac i preliti mlijekom,dodati cijelu mrkvu i začine.U drugom loncu skuvati oljušten cijeli krompir.Kada je meso kuvano izvaditi ga iz lonca,isjeći,staviti u dublju posudu i dodati cijeli kuvani krompir i mrkvu.Preliti procijeđenim mlijekom u kome se kuvalo meso i ukrasiti peršunom.

*****************************

Japraci:

 

1kg raštana,400gr junećeg mesa,2dl ulja,150gr crnog luka,80gr riže,so,biber,peršun,200gr suvog mesa po želji. Svježe,zdrave i mlade listove raštana odvojiti od stabljike i odstraniti zadebljali dio lista.Oprati u hladnoj vodi i prokuvati u ključaloj slano-nakiselo začinjenoj vodi.Kada su listovi gotovi izvaditi ih i odmah potopiti u hladnu vodu da sačuvaju boju.Do upotrebe čuvati ih u hladnoj vodi.Juneće meso odvojiti od kostiju,suvišnih žilica i sitno isjeckati.Crni luk očistiti oprati i isjeckati,rižu oprati.U prokladnoj posudi na zagrijanoj masnoći propržiti luk,dodati meso i sve dobro propržiti.Kada je gotovo dodati rižu,začiniti i ostaviti da se malo ohladi.Na svaki list raštana staviti dio mase i zaviti.Staviti u šerpu i naliti vodom,pustiti da proključa na jakoj vatri,a zati ostaviti da se krčka oko 2 sata na blagoj vatri.(Između japraka staviti suvo meso)Na kraju zapržiti(u rastopljenoj masnoći propržiti brašno sa paprom i preliti japrake),ostaviti da se krčka još koji minut.Služiti sa kiselim mlijekom.

******************************

Krap u tavu:

 

Krap od 2,5-3 kg,2kg očišćenog crnog luka,250 gr suvih šljiva,1 kisela jabuka kožarka,1dunja,kašičica crvenog papra,paradajz pire 125gr,1kašika šećera,4kašike vinskog sirćeta,3kašike brašna,2čaše vode,soli po potrebi,pola litra ulja ukupno). Krapa narezati sa obije strane,posoliti i staviti da se peče na ulju.Za to vrijeme na ulju dinstati isjeckan luk.Kada se prodinsta postepeno dodavati 3 kašike brašna,papar,paradajz,2 čaše vode,šljive(predhodno potopljene u vruću vodu),izrezanu jabuku i dunju,šećer i vinsko sirće.Soli po potrebi.Kada se krap propekao preliti ga ovom smjesom i staviti da se peče oko pola sata dok se fino ne upihtija.

*******************************

Malisorske priganice:

 

U mlakoj,blago posoljenoj vodi zakuva se tijesto od pšeničnog brašna,tako da bude malo gušće od kašastog.U dobro ugrijano ulje kašikom se stavlja po malo tijesta,tako da pliva u masnoći.Tijesto ne treba da nadolazi.Kad priganica porumeni sa obje strane vadi se iz tiganja i servira sa medom.

******************************

Paprike u jardumu:

 

Paprike oprati,izvaditi im peteljke,te složiti u drvenu posudu da stoje 2-3 dana.Zatim naliti ovčiju vareniku(jardum)malo posoliti i ostaviti da tako stoje 15-20 dana.Tek nakon tog vremena poslužiti.

****************************

Pastrmka u kiselom mlijeku:

 

4 pastrmke od 250-300 gr,2 litra blagog kiselog mlijeka,6-7čena bijeloga luka,malo soli.Pastrmke klasično očistiti,spremiti tavu i ispržiti u dosta ulja.U blago kiselo mlijeko staviti sitno sjeckan luk,so i promješati.U dubljoj tepsiji,isprženu toplu pastrmku preliti spremljenim mlijekom,tako da je svaki komad pastrmke pokriven mlijekom.Po površini preliti jednu kašiku ulja u kome se pastrmke pržila.Sipati i malo crnog bibera.Tepsiju prekriti folijom i ostaviti u frižideru4-5 sati.

***************************

Pašticada:

 

1kg junetine od plećke ili vrata,150gr luka,100gr pancete,150gr šargarepe,1 celerov korijen,2 češnja bijelog luka,1dl crvenog vina,2 lista lorbera,peršun,goveđa supa,1 svježi paradajz,paradajz pire,so,biber,brašno. Meso špikovano sa slaninom i šargarepom propeći na ulju.Dodati luk,ostatak slanine,ostatak šargarepe,celer,bijeli luk,lorber i supu.Dinstati dok meso ne omekša.Kada je meso pri kraju dodati vino,paradajz,paradajz pire i dinstati 15 minuta.Gotovo mekano meso izvaditi,isjeći na komade,složiti u šerpu,preliti sosom i sve zajedno prokrčkati još par minuta.Služiti sa makarulima.

***************************

Paštrovski makaruli:

 

Pšenicno crno brašno 500gr,jedna supena kašika ulja,so,voda. Na prosijano brašno napraviti udubljenje rikom,posoliti,dodati malo vode i zamijesiti.Za vrijeme miješanja tijesto povremeno pobrašnati kako se ne bi lijepilo za radni sto ili dasku.Tijesto možemo smatrati gotovim tek kada se počne odvajati od ruku i radnog stola i kada dobije glatku površinu.Gotovo tijesto pokriti i pustiti da odstoji pola sata.Zatim specijalnim iglama praviti makarule.Ostaviti ih da se posuše.Kuvati ih u slanoj vodi dok ne omekšaju.Makarule ocijediti i servirati u vatrostalnoj činiji,preliti ih maslinovim uljem i posuti sirom(iz salamure).

*****************************

Raštan na koljenicu:

 

Raštan dobro oprati,rukama odstraniti trsku,potom ga rakomadati rukama i staviti u vrelu vodu da se opari.U isto vrijeme obariti suvu svinjsku koljenicu,komad suve slanine i komad suve svinjske glave.Kada se sve ovo obari,skupa se stavi u kotao da se kuva na ognjištu.Na pola kuvanja doda se nekoliko oljuštenih krompira.Paziti da se raštan ne prekuva i ocijeniti treba li dosoljavati,jer je meso dosta slano.

*****************************

Sirnica:

 

400gr mladog sira,4 jaja,80gr gratanogkoromana(stari ražani crnogorski hljeb),80gr šećera,vanilin šećer,prašak za pecivo,4dl mlijeka,4dl pavlake,kora limuna. Sir se izgnječi dodaju se jaja,koroman(namočen u mlijeko i pavlaku),šećer,vanilin šećer,prašak za pecivo,kora limuna i sve zajedno sipati na vrelu masnoću.Peče se u plehu ili prosulji dok ne dobije rumenu boju.

*****************************

Sir u ulju:

 

Prosušeni sir isjeći na komade,staviti u staklenu posudu ili teglu,preliti mješavinom maslinovog i suncokretovog ulja,poklopiti i staviti na hladno mjesto.Ostaviti najmanje 60 dana da sazri.

****************************

Školjke na buzaru:

 

Mušlje i vongole se najčešće pripremaju tako što se poslože u posudu,začine peršunom,bijelim lukom,mrvicama i paprom i preliju vinom i uljem.Na jakoj vatri puštaju sok u kojem se kuvaju dok im se ljušture ne otvore.

*****************************

Vasojevićki jardum:

 

Pravi se od čistog,nekuvanog ovčijeg mlijeka,koje se posoli po ukusu.Uz neprestano miješanje kuva se na umjerenoj vatri,dok se čitava površina ne prekrije pjenom.Tada se skida sa vatre.Kada se ohladi ovo mlijeko je vrlo gusto i ukusno.Može se služiti na kraju jela.

 

Ukupno 156   Danas   20   Juče   136     
Sva prava zadržana - Agencija Autentik